Kosmetyki

Złuszczaj i regeneruj – czyli o peelingu i masce słów kilka…

Autor: 27 kwietnia 2020 No Comments

 

Dobrze dobrany peeling i maska to kolejne preparaty, które warto wpleść w schemat pielęgnacji domowej. Wybór, jak i stosowanie produktów zawsze będą uzależnione od aktualnego stanu skóry. 

Kilka słów o peelingu…

 

Peeling to produkt złuszczający. Służy do usuwania martwych komórek skóry. W niektórych przypadkach w odczuwalny sposób niweluje szorstkość skóry, w innych rozjaśnia i wygładza. Systematyczne stosowanie pozwala oczyszczać pory, a więc przeciwdziałać pojawianiu się zaskórników. Większość peelingów (obszar twarzy, szyi, dekoltu) zaleca stosować się nie więcej niż 1-3 razy w tygodniu, ale nie rzadziej niż 1 raz w miesiącu. Znajdziemy też bardzo delikatne peelingi, których możemy używać codziennie. Pamiętajmy, że zbyt agresywne i częste stosowanie produktów peelingujących powoduje usuwanie naturalnej warstwy ochronnej: nasza skóra stanie się albo bardzo wrażliwa, albo nasze gruczoły zaczną produkować zdecydowanie więcej sebum – efekt odwrotny do zamierzonego.

Peelingi do twarzy można podzielić na peelingi mechaniczne, enzymatyczne i chemiczne. 

 

Mechaniczne peelingi wykonane są z ziarnistych substancji, takich jak np: sól morska, cukier, nasiona jojoba, zmielone skorupki orzecha itp. Ta grupa złuszczająca sprawdzi się praktycznie u każdego. W zależności od typu skóry, dostosowujemy rodzaj substancji ścierającej (ostrość), nacisk naszych dłoni, czas trwania, ilość wody jaką dodamy. Przeciwwskazaniem w przypadku mechanicznych peelingów na pewno będzie skóra z licznymi stanami zapalnymi (trądzik pospolity, trądzik różowaty).

 

Peelingi enzymatyczne wykorzystują działanie enzymów roślinnych/owocowych. Czasami możemy spotykać z opinią o ich niskiej skuteczności. Oczywiście zależy to w dużej mierze od substancji zawartych w preparacie. Profesjonalne marki kosmetyczne specjalizują się w zamykaniu enzymów w specjalne nośniki. Dzięki takiemu rozwiązaniu preparat aktywowany jest dopiero w kontakcie ze skórą, co gwarantuje jego intensywne działanie. Pamiętajmy, że peelingi enzymatyczne należy dobrze usunąć, zmywając je dokładnie z twarzy (resztki peelingu nie zawsze są widoczne na skórze). Możemy stosować je przy cerach trądzikowych – nie rozniesiemy zmian.

 

Peelingi chemiczne (kwasy hydroksylowe: AHA i BHA) do złuszczania wykorzystują reakcję chemiczną, by rozpuścić martwe komórki skóry. Nie wszystkie rodzaje kwasów będziemy mogły stosować w domu. Jest to zależne od stężenia kwasu, substancji pomocniczych oraz pH produktu. Kwasy mają małe cząsteczki, dzięki czemu nawet delikatne stężenie działa głębiej. Przy stosowaniu peelingów kwasowych musimy bezwzględnie trzymać się procedury: czasu działania i neutralizacji.

 

Kilka słów o masce…

 

Maski są obecnie jednym z najpopularniejszych produktów do pielęgnacji skóry. Wiele celebrytek udostępnia na swoich profilach społecznościowych zdjęcia z ulubioną maską na twarzy. Wcale się temu nie dziwię, ponieważ 20 minut zabiegu SPA we własnej łazience to fenomenalna sprawa. Czy maski są naprawdę niezbędne w pielęgnacji skóry? Czy wszyscy powinni ich używać? Czy tym sposobem wpływamy na poprawę kondycji skóry? Na każde z tych pytań odpowiem zdecydowanie i głośno: oczywiście, że tak!

 

Odpowiednio dobrana maska ​​pomoże nawilżyć skórę, rozjaśnić, usunąć nadmiar sebum i zmniejszyć pory. Może występować w formie proszku, pasty lub w wersji kremowej albo żelowej. To doskonały sposób na odżywienie i usunięcie wolnych rodników oraz zanieczyszczeń. Jeżeli wybierzemy maskę z naprawdę dobrym i aktywnym składem, efekt po będzie natychmiastowy: stonowana i gładka skóra.

 

Każdy schemat zdrowej pielęgnacji powinien obejmować produkty do tzw. codziennego i tygodniowego stosowania. Możemy używać maski raz w tygodniu lub w ramach kuracji częściej. Kosmetyk nakładamy na oczyszczoną i stonizowaną skórę, po 15-20 minutach zmywamy wodą. Oczywiście są maski, które możemy zostawić na całą noc, jako substytut kremu nocnego. Są to najczęściej kosmetyki do odwodnionych, suchych, zmęczonych skór.

 

Podsumowując – oto kilka korzyści z używania maski na twarz, szyję, dekolt:

 

Szybkie i widoczne rezultaty: maska może sprawić, że skóra będzie gładka, odświeżona i nawilżona w ciągu kilku minut, co jest idealnym rozwiązaniem, gdy potrzebujesz natychmiastowych rezultatów, czujesz ściągnięcie i podrażnienie lub po prostu nie masz czasu na pielęgnację.

 

Głębokie oczyszczanie: jeśli masz problem z zanieczyszczeniami, odpowiednie maskowanie wyniesie proces oczyszczania na wyższy poziom. Zatkane pory sprowadzają cerę na złą drogę – gdy zanieczyszczenia osadzają się na skórze, są one zsuwane głębiej, zostają uwięzione w porach, dając bakteriom szansę na rozmnożenie. Może to doprowadzić do lawiny niechcianych i brzydkich wyprysków. Dzięki niektórym składnikom maski skóra przejdzie detoksykację, co zaprocentuje widocznymi rezultatami.

 

Rozświetlona skóra: maski na twarz wzmacniają i pomagają stymulować krążenie krwi – zapewniając skórze niezbędne odżywienie. Poza tym użycie maski zapewnia również ogólną poprawę napięcia skóry. Nie wierzysz? Przypomnij sobie odczucie mrowienia na twarzy podczas zabiegu 🙂

 

Zdrowy odcień: cały proces – wysychanie maski z glinką na skórze i jej twardnienie powoduje ponowne zwężenie naczyń krwionośnych. Zapewnia to ogólną poprawę w zakresie ujednolicenia odcienia skóry. 

 

Lepsze wchłanianie: maska pomaga wszystkim innym produktom do pielęgnacji skóry pracować wydajniej. Regularne stosowanie masek sprawi, że Twoje tonizujące, nawilżające i ochronne produkty będą działać lepiej i szybciej. Twoja skóra może je łatwiej zaabsorbować. 

 

Relaks: maseczki to świetne terapeutki – nasycone aromatycznymi olejkami czy ulubionymi składnikami zapachowymi, takimi jak konwalia, lawenda, zielone jabłko czy soczysty grejpfrut, maska ​​na twarz może podnieść na duchu, pobudzić zmysły. 

 

Przy wyborze odpowiedniego kosmetyku zawsze bierz pod uwagę rodzaj oraz aktualną kondycję swojej skóry. Nie kieruj się kolorem czy obietnicami krzyczącymi z opakowania. Jeśli masz wątpliwości – poradź się eksperta. Podobnie jak środki myjące i nawilżające, istnieje wiele wariantów peelingów i masek dostosowanych do różnych problemów. Bez względu na to, jak kłopotliwa jest Twoja skóra, na pewno znajdziesz takie, które z przyjemnością wprowadzisz do swojej rutynowej domowej pielęgnacji. 

Anna Boroń, kosmetolog