Kosmetyki

Krem z filtrem – mała rzecz, a w skali lat robi taką różnicę…

Autor: 21 kwietnia 2020 No Comments

Negatywne skutki działania słońca na skórę są znane każdemu – przebarwienia, zmarszczki, suchość, nadmierna wrażliwość. A co z procesami zachodzącymi w skórze, których nie widać gołym okiem? Na szczęście procesom starzenia możemy zapobiegać. Wystarczy zaprzyjaźnić się z odpowiednim kremem na dzień.

O jakim preparacie mowa? 

Oczywiście o kremie zawierającym filtr przeciwsłoneczny.

Wiele z nas może uważać, że filtry ochronne potrzebne są wyłącznie podczas wielogodzinnego plażowania, a codzienne „bieganie” po ulicach nie niesie w tej kwestii żadnych zagrożeń. Nic bardziej mylnego. Filtrów powinniśmy używać przez cały rok.

Ochrona przeciwsłoneczna to podstawa! Badania mówią jasno: promieniowanie UV dla naszej skóry jest bardzo niszczące.

Kremy przeciwsłoneczne chronią nas przed poparzeniem, za które odpowiada promieniowanie UVB, dominujące od kwietnia do końca sierpnia. To dzięki niemu nasza skórę ulega zbrązowieniu, ale też zwiększa się jej tendencja w zakresie powstawania plam, piegów i przebarwień. 

Bardzo niebezpiczne jest promieniowanie UVA, które o każdej porze roku występuje w takim samym natężeniu. Przenika przez chmury i szyby. Nie powoduje widocznych oparzeń, ale penetruje w głąb skóry powodując powstawanie wolnych rodników, fotostarzenie, zmiany nowotworowe, plamy posłoneczne i przyczynia się do rozkładu kolagenu. 

 

 Obecnie na rynku znajdziemy dwa rodzaje filtrów – chemiczne i mineralne (fizyczne).

 

Filtry chemiczne

W skład kremu – filtra chemicznego – może wchodzić wiele substancji. Taki rodzaj preparatu chroni skórę poprzez absorpcję promieniowania UV i zamienienie go w nieszkodliwe ciepło. To niestety grupa preparatów, które mogą uczulać i podrażniać skórę osób wrażliwych. Problem w tym, że często towarzyszą im substancje pomocnicze – PEGi, silikony czy donory formaldehydu, dlatego ciężko dobrać idealny krem. 



Filtry mineralne (fizyczne) 

Działanie takiego filtra polega na tworzeniu warstwy ochronnej, która odbija promienie słoneczne. Ich cząsteczki są na tyle duże, że nie mają zdolności wnikania w głąb naskórka, tworzą  na powierzchni skóry film ochronny, czyli warstwę będącą zaporą dla promieni UVB i UVA. 

Do grupy filtrów mineralnych zaliczają się dwa związki: tlenek cynku (Zinc Oxide) – chroni w szerokim zakresie przed UVA, bardzo skuteczny, blokuje większość szkodliwych promieni słonecznych oraz dwutlenek tytanu (Titanium Dioxide) – chroni przed UVA (w mniejszym zakresie) i UVB .

Filtry mineralne są fotostabilne – nie tracą swoich właściwości pod wpływem promieniowania, procesów utleniania lub upływu czasu.
Największą zaletą filtrów mineralnych jest to, że znacznie rzadziej uczulają oraz odbijają światło, a nie pochłaniają je. Zdecydowanie bardziej preferujemy tę grupę 🙂

Niektóre filtry mineralne mogą bielić skórę i są nieco bardziej problematyczne w użyciu. Niemniej jednak, powstają coraz to bardziej innowacyjne receptury, które sprawiają, że filtry mineralne są tak samo wygodne w użyciu jak filtry chemiczne.

 

Jak stosować kremy z filtrem?

Warto aplikować produkty z filtrami każdego ranka, po umyciu skóry twarzy i zastosowaniu hydrolatu lub toniku, później kremu lub serum. 

Następnie należy nałożyć krem z filtrem, około 2 miligramów kosmetyku na centymetr kwadratowy skóry i dopiero po paru minutach wykonać makijaż. Krem z filtrem zawsze nakładamy przed makijażem, ale po kremie czy serum (jeśli nasz krem dzienny zawiera filtr mineralny SPF30 lub SPF50, nakładamy go bezpośrednio po tonizacji).

Chroń znamiona przed promieniowaniem słonecznym!


Pamietajmy! 

 

  • Krem z filtrem powinien być zużyty w ciągu 3-6 miesięcy (maksymalnie 1 rok) od momentu otwarcia
  • Nie opalaj zmian trądzikowych. Może to doprowadzić do nieodwracalnych przebarwień na skórze
  • Nie zapominaj o ustach – zabezpiecz je pomadką ochronną 
  • Unikaj słońca między 11.00 a 15.00. W tych godzinach słońce operuje najmocniej i najłatwiej o poparzenia czy udar słoneczny
  • Stosuj blokery słoneczne. Aplikuj je na bardzo wrażliwe miejsca: płatki uszu, stopy, usta, powieki, pieprzyki
  • Nie żałuj kosmetyku, aby ochrona była skuteczna – musisz zastosować odpowiednią dawkę
  • Pij jak najwięcej wody – skóra podczas upału szybciej paruje i ją traci

 

Przedstawiamy Wam naszych ulubieńców❤️ 

Kremy ze stabilnymi filtrami mineralnym i bardzo dobrym składem:

 Dermaquest SunArmor SPF 50

Krem zawiera ochronę mineralną (Tlenek cynku, Dwutlenek tytanu) o bardzo wysokim faktorze SPF50. Doskonale sprawdzi się w przypadku cery wrażliwej, podrażnionej, skłonnej do fotodermatoz oraz z widocznymi oznakami starzenia.

 Krem Pevonia Hydrating Sunscreen

 Lekka emulsja ochronna z filtrem UV SPF 30. Polecana jest do pielęgancji zarówno twarzy jak i całego ciała. Emulsja zapewnia całkowite zabezpieczenie przed szkodliwym wpływem promieniowania UVA i UVB, a także chroni skórę przed starzeniem. Odpowiednio dobrana kompozycja składników aktywnych pozostawia skórę nawilżoną i ukojoną.

Krem koloryzujący DD SPF 30

Krem DD YouthRenew SPF 30 – wyjątkowy krem ochronny na dzień 5 w 1, zapewnia więcej korzyści niż standardowe kremy BB i CC! Lekka, ultra nawilżająca i odmładzająca formuła. Filtr SPF 30 zapewnia skuteczną ochronę przed promieniami UVA/UVB.

Stosowanie kremów przeciwsłonecznych powinno stać się naszym porannym nawykiem. Warto pamiętać o ich używaniu nie tylko przed wyjściem na plażę, ale wpisać je w schemat codziennej pielęgnacji.

W naszym salonie dokładność i jakość preparatu z filtrem możemy zbadać za pomocą Lampy Wood’a (https://www.pieknoauri.pl/lampa-wooda-przeglad-informacji/).

Marta Prukacz, kosmetolog