AparaturaKosmetyki

Lampa Wood’a – przegląd informacji

Autor: 26 marca 2020 No Comments

 

Chciałabym się z Wami podzielić informacjami dotyczącymi diagnostyki Lampą Wood’a. Jeśli jesteście ciekawi, jak prawidłowo zbadać skórę i jak się do takiego badania przygotować, to zapraszam do lektury.

 

Od niedawna w naszym salonie Auri można profesjonalnie zdiagnozować stan skóry za pomocą wyżej wspomnianej Lampy Wood’a.

 

W jakim celu stosuje się diagnostykę Lampą Wood’a i co dzięki niej możemy zauważyć?

Lampa Wood’a służy do poznania potrzeb i zakwalifikowania typu skóry, poznania przyczyn problemów oraz do obrazowania i badania zmian, chorób skórnych. Pomocna będzie również przy doborze pielęgnacji oraz profesjonalnych zabiegów w salonie.

 

Co to jest Lampa Wood’a?

Lampa Wood’a emituje długofalowe promieniowanie ultrafioletowe (UV) nazywane też czarnym światłem lub światłem Wood’a. Składa się z 4 świetlówek, które eksponują promienie nadfioletowe przez szklany filtr. Na podstawie zjawisk fluorescencyjnych możemy przedstawić diagnozę. Barwa emitowanego w wyniku zjawiska fluorescencji światła, pozwala nam określić dany problem. Obserwację wykonuje się w zaciemnionym pomieszczeniu ze względu na słabą intensywność świecenia.

 

Jakie problemy skóry zdiagnozujemy dzięki lampie?

– Sucha, odwodniona skóra – słaba fluorescencja, blado różowa. Fluorescencja skóry odwodnionej może pokazywać się partiami, czasem są to policzki, a niekiedy tylko strefa T. Często okolica oka.

– Zablokowanie porów, zaskórniki – pomarańczowo-różowe kropki. Nasilona fluorescencja jest zależna od liczby bakterii na skórze.

– Przebarwienia – określamy ich głębokość, również genezę, np. czy powstały po mechanicznym uszkodzeniu, pojawiły się w związku z przebytym trądzikiem czy po ekspozycji słonecznej. Przebarwienia płytkie tzw. naskórkowe, to przebarwienia z którymi walczy się zdecydowanie łatwiej.

– Grzybice skóry, grzybice paznokci – kolor zielony lub zielono-niebieski, mocno widoczny.

Jeśli kosmetolog zauważy zmianę grzybiczą, konieczna jest wizyta i konsultacja lekarza (dermatologa), aby dobrać odpowiednie leczenie.

– Skóra zawierająca odpowiednią ilość wody – daje kolor ciemnoniebieski (takiej skóry wam życzymy 😉 ).

– Skóra tłusta – świecenie prawie czarne.

 

Ważnym aspektem, jaki możemy zaobserwować dzięki Lampie Wood’a, jest skuteczność filtrów UV. Inny obraz ukaże nam się po zastosowaniu filtrów chemicznych, inny po fizycznych (mineralnych).

Mamy również możliwość sprawdzenia jak nałożony jest nasz krem dzienny i czy w wyniku tego chroni naszą skórę przed czynnikami zewnętrznymi.

 

Jak przygotować się do badania?

Dla uzyskania prawidłowych wyników przed badaniem należy dokładnie umyć skórę (nie mydłem!) co najmniej 1 godzinę przed konsultacją (jeśli nie mamy takiej możliwości, kosmetolog oczyści skórę bezpośrednio przed badaniem specjalnym preparatem). Po oczyszczeniu nie należy stosować żadnych kremów, maści, leków.

Dla kogo jest badanie Lampą Wood’a?

Jest dla każdego! Nieważne czy masz 15, 20, 30 czy 60 lat…  Lampa wskaże obszary, które wymagają „pomocy”. Czasami nie wszystkie problemy widoczne są gołym okiem. Badanie jest całkowicie bezpieczne, zarówno dla osoby badanej, jak i wykonującej diagnostykę.

Badanie Lampą Wood’a w Salonie Auri jest bezpłatne i bezbolesne 🙂

Konsultacja kosmetologa to obowiązkowy krok w kierunku prawidłowej pielęgnacji i doboru zabiegów.

Jak najdłużej utrzymać młody i zdrowy wygląd swojej skóry?

Czasami wystarczy zmienić drobne nawyki żywieniowe, pielęgnacyjne, dodać zabiegi gabinetowe, a efekt zauważalny będzie gołym okiem.

 

Marta Prukacz, kosmetolog