
Szczotkowanie ciała na sucho to rytuał, który praktykuje się w niektórych kulturach od stuleci. Polega na masowaniu ciała specjalną szczotką, w określonych kierunkach. Oprócz wielu korzyści zdrowotnych, to również nieoceniony nawyk w detoksykacji.
Dlaczego warto szczotkować ciało?
- Wzmocnienie, wygładzenie – szczotkowanie to skuteczny mechaniczny eksfoliator – usuwa martwe komórki z naskórka, poprawiając jej wygląd i skuteczność wchłaniania pielęgnacji.
- Pobudzenie krążenia – to bardzo ważna korzyść. Nasz układ limfatyczny razem z układem krążenia, usuwa odpady z organizmu. Poprzez taką formę masażu działamy detoksykacyjne i skuteczne pozbywamy się toksyn z organizmu.
- Ujędrnianie – stymulacja zaburzonego krążenia i usuwanie zalegających toksyn, to pomoc w uzyskaniu bardziej napiętej skóry. Wspomoże walkę z cellulitem.
- Chwila samoopieki – zmusza nas do poświęcenia sobie czasu i zadbania o nasze ciało. Dobre samopoczucie to cel, który zawsze jest warty osiągnięcia.
- Peeling – może zastąpić produkty peelingujące, aczkolwiek my polecamy łączyć jedno z drugim. Systematyczna eksfoliacja ciała to rozwiązanie problemu wrastających włosów czy nadmiernej szorstkości skóry.
Kiedy i jak często się szczotkować?
Jeżeli chcemy uzyskać działanie pobudzające, dodać sobie energii, masaż wykonujemy rano.
W sposób bardziej spokojny możemy szczotkować się wieczorem – rozluźniając napięte mięśnie.
Po kąpieli nie zapominajmy o nawilżeniu skóry i uzupełnieniu wody. Na problematyczne miejsca możemy nałożyć specjalistyczny balsam, np. z kwasem chlorogenowym.
Jeżeli Twoja skóra nie jest podrażniona, możesz szczotkować ją codziennie. My uważamy, że 2-3 razy w tygodniu. Najważniejsza jest regularność!
Jaką szczotkę wybrać?
Zwróć uwagę przede wszystkim na włosie, które może składać się z włókien roślinnych, zwierzęcych (dzika, konia) lub syntetycznych. Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę wybierz nieco bardziej miękką. Najlepiej też jeśli szczotka ma uchwyt lub rączkę – bez problemu wyszczotkujemy wtedy pośladki i plecy.
Jak szczotkować ciało?
- Opanuj ruch.
Poczuj, że coś się dzieje, ale nie podrażniaj zbyt mocno skóry. Długie pociągnięcia są najlepsze, ponieważ próbujesz pompować płyn limfatyczny.
- Zacznij od stóp i idź w górę.
Zachęć limfę do przedostania się do górnej części tułowia i klatki piersiowej, gdzie płyn limfatyczny ponownie wejdzie do krwioobiegu: zawsze podążaj za układem krążenia. Zacznij od stopy, i idź w górę przez kolano i na udo. Brzuch masuj w sposób okrężny.
- Zadbaj o górną część ciała.
Podobnie jak zaczynasz od stóp, zacznij od rąk i idź w kierunku serca. Wykonaj podobną rutynę: dłoń, przedramię, ramię. Uważaj – masaż przeprowadź pod pachami ze szczególną uwagą, ponieważ jest tam wiele węzłów chłonnych.
- Wykończ szyją i dekoltem.
Rób to wyjątkowo delikatnie, ponieważ skóra jest tu cienka. Zacznij od linii żuchwy i zejdź w dół w kierunku klatki piersiowej. Zakończ, wykonując okrężne ruchy nad sercem.
- Oczyść ciało.
Następnie wejdź pod prysznic lub udaj się na relaksującą kąpiel z odrobiną lawendy i magnezu.
Efekty regularnego szczotkowania ciała
Już po pierwszym masażu zauważysz, że Twoja skóra jest gładsza, bardziej miękka i przyjemna w dotyku. Pamiętaj, że najlepsze efekty uzyskasz przy systematycznym szczotkowaniu ciała. Polecamy. 🙂
Anna Boroń, kosmetolog & Marta Prukacz, kosmetolog