CiałoKosmetyki

Szczotkowanie ciała – cudowna forma oczyszczania

Autor: 7 kwietnia 2020 No Comments

Szczotkowanie ciała na sucho to rytuał, który praktykuje się w niektórych kulturach od stuleci. Polega na masowaniu ciała specjalną szczotką, w określonych kierunkach. Oprócz wielu korzyści zdrowotnych, to również nieoceniony nawyk w detoksykacji.

 

Dlaczego warto szczotkować ciało?

  • Wzmocnienie, wygładzenie – szczotkowanie to skuteczny mechaniczny eksfoliator – usuwa martwe komórki z naskórka, poprawiając jej wygląd i skuteczność wchłaniania pielęgnacji.
  • Pobudzenie krążenia – to bardzo ważna korzyść. Nasz układ limfatyczny razem z układem krążenia, usuwa odpady z organizmu. Poprzez taką formę masażu działamy detoksykacyjne i skuteczne pozbywamy się toksyn z organizmu.
  • Ujędrnianie – stymulacja zaburzonego krążenia i usuwanie zalegających toksyn, to pomoc w uzyskaniu bardziej napiętej skóry. Wspomoże walkę z cellulitem.
  • Chwila samoopieki – zmusza nas do poświęcenia sobie czasu i zadbania o nasze ciało. Dobre samopoczucie to cel, który zawsze jest warty osiągnięcia.
  • Peeling – może zastąpić produkty peelingujące, aczkolwiek my polecamy łączyć jedno z drugim. Systematyczna eksfoliacja ciała to rozwiązanie problemu wrastających włosów czy nadmiernej szorstkości skóry.

 

Kiedy i jak często się szczotkować?

 

Jeżeli chcemy uzyskać działanie pobudzające, dodać sobie energii, masaż wykonujemy rano.

W sposób bardziej spokojny możemy szczotkować się wieczorem – rozluźniając napięte mięśnie.

Po kąpieli nie zapominajmy o nawilżeniu skóry i uzupełnieniu wody. Na problematyczne miejsca możemy nałożyć specjalistyczny balsam, np. z kwasem chlorogenowym.

Jeżeli Twoja skóra nie jest podrażniona, możesz szczotkować ją codziennie. My uważamy, że 2-3 razy w tygodniu. Najważniejsza jest regularność!

 

Jaką szczotkę wybrać?

 

Zwróć uwagę przede wszystkim na włosie, które może składać się z włókien roślinnych, zwierzęcych (dzika, konia) lub syntetycznych. Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę wybierz nieco bardziej miękką. Najlepiej też jeśli szczotka ma uchwyt lub rączkę – bez problemu wyszczotkujemy wtedy pośladki i plecy.

 

 

Jak szczotkować ciało?

 

  1. Opanuj ruch.

Poczuj, że coś się dzieje, ale nie podrażniaj zbyt mocno skóry. Długie pociągnięcia są najlepsze, ponieważ próbujesz pompować płyn limfatyczny.

  1. Zacznij od stóp i idź w górę.

Zachęć limfę do przedostania się do górnej części tułowia i klatki piersiowej, gdzie płyn limfatyczny ponownie wejdzie do krwioobiegu: zawsze podążaj za układem krążenia. Zacznij od stopy, i idź w górę przez kolano i na udo. Brzuch masuj w sposób okrężny.

  1. Zadbaj o górną część ciała.

Podobnie jak zaczynasz od stóp, zacznij od rąk i idź w kierunku serca. Wykonaj podobną rutynę: dłoń, przedramię, ramię. Uważaj – masaż przeprowadź pod pachami ze szczególną uwagą, ponieważ jest tam wiele węzłów chłonnych.

  1. Wykończ szyją i dekoltem.

Rób to wyjątkowo delikatnie, ponieważ skóra jest tu cienka. Zacznij od linii żuchwy i zejdź w dół w kierunku klatki piersiowej. Zakończ, wykonując okrężne ruchy nad sercem.

  1. Oczyść ciało.

Następnie wejdź pod prysznic lub udaj się na relaksującą kąpiel z odrobiną lawendy i magnezu.

 

 

Efekty regularnego szczotkowania ciała

 

Już po pierwszym masażu zauważysz, że Twoja skóra jest gładsza, bardziej miękka i przyjemna w dotyku. Pamiętaj, że najlepsze efekty uzyskasz przy systematycznym szczotkowaniu ciała. Polecamy. 🙂

 

                                     

Anna Boroń, kosmetolog            &                  Marta Prukacz, kosmetolog